środa, 24 sierpnia 2011

Jogurtowo-śmietanowy deser

Uwielbiam, jogurt, serek mascarpone ze śmietanka, owocami bądź galaretką. Tym smaczniejszy deser im lepsza prezentacja. Dlatego wpadłam na łatwy sposób zmodyfikowania codziennych jogurtów nadając im niecodzienny wygląd.

Składniki:
kubeczek jogurtu naturalnego 400 g
kubeczek śmietanki deserowej 200 g
2-3 łyżki stołowe cukru pudru
2 łyżki stołowe żelatyny
jedna galaretka

Najpierw przygotowuję galaretkę według podanego na opakowaniu przepisu. Rozmieszaną galaretkę odstawiam w chłodne miejsce aby przestygła. Następnie delikatnie ubijam śmietanę z cukrem pudrem, aby dobrze się wymieszała i nabrała puszystości. Dodaje do niej jogurt i ubijam jeszcze 30 sek. Nie bójcie się próbować masy jogurtowo-śmietanowej podczas przygotowywania, ponieważ każdy ma inne preferencje co do słodyczy. Teraz żelatyna - rozpuszczam ją w niewielkiej ilości wody (tyle żeby ją zakryła ale jednocześnie żeby udało się ją rozmieszać). Jak tylko żelatyna będzie rozmieszana i przestudzona, wlewam ją do masy jogurtowo-śmietanowej i szybko ubijam przez ok. 1 min. 

Czasami ciężko jest dobrze rozmieszać żelatynę, szczególnie początkującym Paniom Domu. Proponuję najpierw namoczyć ja w zimnej wodzie a potem dolać gorącej i szybko rozmieszać. Jednak gdyby ten zabieg nie zadziałał i powstaną grudki, użyjcie sitka.  Zaraz potem szybko zanurzcie sitko w gorącej wodzie, aby uniknąć zaschnięcia żelatyny na drucikach i związanych z tym komplikacji.

Po wymieszaniu wszystkich składników zaczynam robić przekładańca - najpierw masa, jak stężeje w lodówce na nią galaretka a jak galaretka stężeje na nią ostatnia porcja masy. Całość najlepsza jest po kilku godzinach kiedy składniki dobrze się połączą. Jeśli chcecie możecie dodać podczas przygotowywania deseru do masy zapach np. pomarańczowy albo waniliowy, a do galaretki swoje ulubione owoce.
Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz