11 lutego 2013

Pączuszki z serka waniliowego

Maleńkie, obsypane cukrem pudrem, najlepiej smakują na ciepło. Takie właśnie są pączki z serka homogenizowanego. A ich przygotowanie zajmie Wam dosłownie chwilę. Polecam!
Składniki:
300 g serka waniliowego homogenizowanego
3 jajka
1,5 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
olej do smażenia

W rondlu rozgrzewamy olej (ok. 5 cm wysokości rondla). Jajka ucieramy z cukrem waniliowym. Dodajemy serek i całość wyrabiamy. Następnie dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i ponownie wyrabiamy.
Na gorący olej kładziemy małe kulki z ciasta używajac do tego dwóch małych łyżeczek. Jedną nabieramy, a drugą zrzucamy. Pączki same się okręcają więc po ok. 2-3 minutach są już złociste z obu stron i należy je szybko wyłowić łyżką cedzakową na rozłożony uprzednio papierowy ręcznik. 
UWAGA! Podczas smażenia temperatura oleju będzie wzrastała. Więc w momencie osiągnięcia tej pożądanej, w której pączki ładnie się rumienią, należy zmniejszyć płomień gazu. Inaczej pączki zaczną się przypalać pozostając niedopieczonymi w środku.
Podajemy ciepłe, oprószone cukrem pudrem. Smacznego!

05 lutego 2013

Rosół


Rosół znają wszyscy, ponieważ chętnie nas nim karmiono gdy jako dzieci chorowaliśmy, a także podawano go na rodzinnych uroczystościach. Jest to genialna potrawa ze względu na sposób przygotowania jak i fakt, że stanowi bazę dla wielu innych zup. Jeśli ugotuję go za dużo i po dwóch dniach mam już dość rosołu, dodaję koncentrat pomidorowy i mam pomidorówkę. Jeśli nie mam ochoty na pomidorówkę, wrzucam warzywa, ziemniaki i mam kartoflankę itd. I jeszcze jedno - podany poniżej przepis jest na garnek pojemności 5 litrów.

Składniki:
2 ćwiartki z kurczaka
mały kawałeczek pręgi (oczywiście dla polepszenia kleistości rosołu można dodać inne kawałki mięsa, jak np.: szyja indycza, albo łapki)
2 marchewki
1 pietruszka
ćwiartka selera
ok. 10 cm kawałek pora
4 ziarna ziela angielskiego
4 ziarna czarnego pieprzu
2 liście laurowe
zimna woda
Dodatki: 
makaron nitki
natka pietruszki

Umyte mięso zalewam w garnku zimną wodą, tak by w całości je zakryła. I zaczynam gotować na średnim ogniu. Po kilku minutach na powierzchni zaczną gromadzić się szumowiny, które należy zebrać łyżką, żeby nie zaśmiecały rosołu. Warzywa obieram ale nie kroję. Dodaję je w całości wraz z przyprawami i całość gotuję na małym ogniu pod przykryciem ok. 3 godzin. Kiedy podczas gotowania widzicie, że znacznie ubyło wody, dolejcie. Mięso powinno być cały czas zakryte.
Im dłużej gotowany rosół tym lepszy. Po ugotowaniu należy wyjąć kawałki mięsa i warzywa, a rosół odcedzić z ziaren i pozostałości. Rosół zawsze podaję z wcześniej ugotowanym makaronem, pokrojoną marchewką z tegoż rosołu, posypany natką pietruszki. Wersja dla mięsożerców zakłada wykorzystanie rosołowego kurczaka poprzez pokrojenie na drobne kawałki i dorzucenie do rosołu już na talerzu. Smacznego!

01 lutego 2013

Naleśniki z serem i pomarańczą

Naleśniki podane z serem są częstym daniem na naszych stołach. Jedak ja zaprezentuję Wam wersję wykwintną z dodatkiem pomarańczy. Polecam na zimowe wieczory.

Składniki na ciasto:
1,5 szklanki mąki pszennej
1 szklanka zimnego mleka
1 jajko
0,5 szklanki wody
2 łyżki oleju
odrobina soli

Łączymy wszystkie składniki przy pomocy miksera, przy czym wodę dodajemy na końcu, partiami zwracając uwagę na konsystencję ciasta. Powinno ono być na tyle gęste by powoli się przelewało, a jednocześnie dość płynne aby jednym szybkim ruchem rozprowadzić je na rozgrzanej patelni. Krążki smażymy z obu stron ok. 1 minuty każdą.

 
Nadzienie:
250 g białego sera
1 - 2 łyżek zimnego mleka
1 czubata łyżka cukru pudru
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 pomarańcza

Dodatkowo potrzebujemy:
2 - 4 łyżeczek 22 % śmietany
cukier puder do przybrania
łyżka masła do smażenia



Ser przekładamy do miseczki, rozgniatamy przy pomocy widelca. Dodajemy cukier puder, waniliowy i mleko. Całość ucieramy aż do połączenia składników.
Następnie nakładamy ser na połowę naleśnika, na nim kładziemy kawałki pomarańczy obranej z błonki. Składamy naleśnik na pół i obsmażamy na maśle z obu stron ok. 2 - 3 minut.
Podajemy oprószone cukrem pudrem i delikatnie polane śmietaną. Smacznego!

Sałatka ekspresowa


Już szybciej chyba nie można przygotować sałatki, a jeśli można to chętnie przeczytam.

Składniki:
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
1 puszka kukurydzy
1 puszka czerwonej fasoli
1 puszka ananasa pokrojonego w kostkę
2 łyżki majonezu (wesja light - jogurt)

Fasolę, kukurydzę i ananasa odsączamy na sicie.  Łączymy wszystkie składniki. Wstawiamy na około godzinę do lodówki. Smacznego!