23 września 2011

Kanapki z czerstwych kajzerek na ciepło

Bomba kaloryczna uwielbiana przez dzieci, ale nie tylko. Kanapki te robi się szybko, tylko trzeba dobrze zorganizować sobie miejsce pracy.

Składniki:
6 czerstwych kajzerki
ok. 0,5 kg tartego sera żółtego
4-5 ząbków czosnku
jedno surowe jajko
masło do smażenia 

Świetnie nadają się do tych kanapek starsze bułki, które leżą jakieś 2-3 dni. Chodzi o to, żeby nie były świeże i gorące. Kroję je na pół. Do żółtego sera dodaje wyciśnięty przez prasę czosnek i wbijam surowe jajko. Ilość czosnku jest oczywiście dowolna, jednak im go więcej tym bardziej aromatyczne danie wyjdzie. Nie przesadźcie jednak z jego ilością, bo kanapki będą gorzkie. Całość dobrze mieszam i nakładam grubą warstwą na połówki kajzerek dobrze dociskając.


Dopiero teraz rozpuszczam na patelni masło i układam połówki kajzerek stroną z serem na patelnię. Smażę chwilę, aż piękny aromat rozejdzie się po kuchni. Ser musi się rozpuścić a jajko ścinając się zwiąże składniki. I tak z każdą kolejna partią, pamiętając o dokładaniu kolejnych porcji masła podczas smażenia.
Najchętniej znikają z ketchupem, ale same też są pyszne. Smacznego!

19 września 2011

Sałatka z ananasem i tuńczykiem

Kolejna, tym razem błyskawiczna sałatka. Sprawdza się zawsze. Zawiera składniki, które zawsze możecie mieć w szafce w zapasie i robi się ją w 5 minut.

Składniki:
2 puszki sałatkowego tuńczyka
puszka ananasa w kawałkach
puszka czerwonej fasolki
puszka kukurydzy
majonez
sól, pieprz

Tuńczyka odsączam z zalewy, podobnie jak ananasa, fasolkę i kukurydzę. Składniki wrzucam do miski. Doprawiam do smaku solą i pieprzem. Dodaję majonez i gotowe. Sok z ananasa z puszki proponuję do wypicia dla łasuchów, bo jest słodki. Smacznego!

Sałatka z ryżem i tuńczykiem

Ta sałatka jest jedna z najprostszych mi znanych. Smaczna, znika zawsze w pierwszej kolejności. Banalna w przyrządzeniu a najwięcej czasu zajmie Wam ugotowanie do niej ryżu.

Składniki:
woreczek ugotowanego ryżu
jedna czerwona papryka
jedna puszka kukurydzy
dwie puszki sałatkowego tuńczyka
majonez
sól, pieprz

Gotuję ryż a w tym czasie kroję paprykę w drobną kostkę i odcedzam tuńczyka z zalewy. Wrzucam składniki do miski, dodaję kukurydzę i ugotowany, ostudzony ryż. Doprawiam solą i pieprzem do smaku. Łączę składniki majonezem. Pyszności!

Majonez domowej roboty


Majonez to fantastyczny dodatek i nikogo nie trzeba do niego przekonywać. Do sałatek, do kanapek, do sosów a nawet do ciast. Dziś podam Wam przepis na majonez domowej roboty. Jednak by się udał proponuję przyrządzić go w blenderze z dzbankiem. Składniki muszą być dobrze wymieszane.

Składniki:
1 jajko
pełna łyżka stołowa musztardy
szczypta soli
szczypta cukru
szczypta curry
olej

Do dzbanka wbijamy jajko, dodajemy musztardę, sól, cukier i curry. Przykrywamy pokrywką i włączamy blender. Przez małą dziurkę w pokrywce, przystosowanej do tego celu powoli wlewamy oliwę. Sami zobaczycie kiedy majonez nabierze właściwej sobie konsystencji i koloru. Już po 3-5 minutach powstanie piękna, gładka masa. Dla chętnych - można dodać np.: białego pieprzu aby nadać ostrości. Smacznego!

08 września 2011

Chrupiące pieczone ziemniaczki


Chrupiące ziemniaczki są świetnym daniem, ponieważ mogą stanowić zarówno samodzielny posiłek jak i być doskonałym dodatkiem do obiadu. I właśnie jako dodatek wykorzystałam je do wołowiny w winie, którą przygotowałam według przepisu z miesięcznika KUCHNIA nr 9/2011 str. 34. Wyszło popisowo i pysznie. Polecam!

Składniki:
ziemniaki
sól
oliwa do pokropienia
suszone zioła w zależności od gustu (tymianek, zioła prowansalskie albo oregano)
Ziemniaki myję, obieram i kroję na talarki grubości ok. 0,5 cm. Układam schodkowo na blasze wyścielonej papierem do pieczenia. Posypuję odrobiną soli. Skrapiam oliwą i posypuję ulubionymi ziołami. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do ok. 180 st. i piekę, aż ziemniaki pięknie się zrumienią.





Smacznego!

Kanapka z sadzonym jajkiem

Dziś postanowiłam podzielić się z Wami kanapką, która zawsze zachwyca mojego mężczyznę. Kanapka jest łatwa w przygotowaniu i powstała z potrzeby chwili. Kompozycja podsmażonego boczku i jajka ze świeżymi warzywami jest po prostu doskonała.

Składniki:
kajzerka albo inna bułeczka
jajko
kilka plasterków boczku lub kawałek kiełbaski
kilka plasterków żółtego sera
pomidor
sałata
sól, pieprz

Jajko lekko posolone smażę na patelni z odrobiną masła, żeby nie przywarło - po prostu zwykłe sadzone. Na drugiej patelni podsmażam plasterki boczku. Jeśli nie mamy boczku świetnie sprawdzi się kiełbaska tylko pokrojona wzdłuż, żeby kawałki były większe. Zarówno boczek jak i kiełbasę podsmażam bez dodatkowego tłuszczu, gdyż same zawierają go dość sporo. Kajzerkę kroję na pół, smaruję masłem i układam na spodzie po kolei sałatę, podsmażony boczek lub kiełbaskę, jajko sadzone, plasterek żółtego sera, plasterek pomidora, trochę pieprzu. Nakrywam całość drugą połówką, dociskam i gotowe. Smacznego!

07 września 2011

Mięsna tarta

Tarta to kruche, zapieczone ciasto na które wykładamy dowolny farsz bądź owoce i zapiekamy. W mojej wersji tarty zwanej przeze mnie pajem zakrywam farsz cienko rozwałkowanym kruchym ciastem i dopiero zapiekam. Dzięki czemu otrzymuję dodatkową warstwę pysznego ciasta, a jednocześnie zgrabne wykończenie placka .Jest to jedna z łatwiejszych potraw i dlatego zachęcam do jej przygotowania. Zaletą potrawy jest to, iż może zostać ponownie odgrzana następnego dnia i nic nie straci na walorach smakowych.

Podany przeze przepis jest na 3 paje. Co wcale nie oznacza, że musicie je wszystkie na raz robić. Ja mam foremki o średnicy 18 cm i tartą z takiej formy spokojnie są w stanie najeść się dwie osoby. Oczywiście musicie wziąć poprawkę na panów, gdyż przeciętny mężczyzna może zjeść taką tartę
sam ;)

Składniki na ciasto:
3 szklanki mąki
1 płaska łyżka soli
kostka miękkiego masła
2 jajka
zimna woda o ile będzie potrzebna
masło oraz tarta bułka do przygotowania formy

Składniki na farsz:
0,5 kg mięsa mielonego najlepiej wołowo-wieprzowego
0,25 kg pieczarek
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
2 czerwone papryki
koncentrat pomidorowy - ilość w zależności od gustu
sól, pieprz, majeranek
mały kawałeczek sera pleśniowego - doda potrawie ostrości
żółty ser do posypania

Zaczynam od ciasta, gdyż jak każde kruche ciasto musi poleżeć minimum pół godziny w lodówce, zanim się upiecze. Do dużej miski przesiewam mąkę, dodaję sól i miękkie masło. Łopatką rozbijam masło na mniejsze kawałki i mieszam z mąką. Teraz wbijam jajka i całość wyrabiam aż ciasto będzie jednolite i zwarte. Nie powinno przyklejać się do miski ani rąk - jeśli tak jest to dodajcie mąki. Jeżeli natomiast ciasto jest tak zwarte, że już się kruszy dodajcie trochę zimnej wody, która je sklei. Zawinięte w folię wkładam do lodówki na ok. pół godziny. Przygotowuję foremki - smaruję je dokładnie masłem i obsypuję bułką tartą.

Mam czas na przygotowanie farszu. Pokrojoną cebulę i wyciśnięty przez praskę czosnek podsmażam na oliwie. Dorzucam mięso mielone i cały czas mieszając czekam aż się usmaży. Dodaję koncentrat pomidorowy, pokrojoną w kostkę paprykę i przyprawy do smaku. Na drugiej patelni podsmażam na maśle pokrojone w plasterki pieczarki. Nabiorą pięknego, złotego koloru i będą świetnym uzupełnieniem mięsa.

Mogę już wrócić do mojego ciasta. Rozwałkowuję je na cieniutki placek i wyklejam nim wcześniej przygotowana formę. Dobrze, żeby ciasto wystawało nieco poza formę, gdyż podczas pieczenia skurczy się, co może uniemożliwić wyłożenie farszu. Nakłuwam wyłożone ciasto w kilku miejscach widelcem i wkładam do piekarnika na ok. 10 min w temp. ok. 180 st. aż ciasto się zapiecze.

Pieczarki dorzucam do mięsa, mieszam i wykładam gotowy farsz na podpieczony spód. Całość zasypuję tartym żółtym serem a także rozkładam plasterki sera pleśniowego - nie za dużo! Przykrywam kolejnym kawałkiem surowego ciasta, zalepiam zgrabnie brzegi i wkładam do piekarnika na ok. 20 minut, aż ciasto na wierzchu przybierze złoty kolor.

Gotowe ciasto wyjmuję z formy i dzielę według uznania. Życzę smacznego!


01 września 2011

Omlet

Idea robienia omletów jest bardzo przydatna z kilku powodów. Robi się je stosunkowo szybko, są sycące, mogą być podawane na słodko z dżemem lub na ostro z sosami, mogą być z warzywami, albo tylko z mięsem. Kto co lubi.

Zasada udanego omleta:
na 1-no jajko - 1-na łyżka stołowa mąki pszennej - 2-ie łyżki stołowe mleka - szczypta soli
Sami możecie teraz dobierać ilość jajek a omlet zawsze się Wam uda.

Są dwa rodzaje omletów - płaściutkie i puszyste, w zależności od tego jak się połączy składniki.



Omlet płaski - do rozbitych jajek dodaję odpowiednią ilość mąki i mleka oraz szczyptę soli. Całość miksuję do powstania jednolitej masy. Na patelni rozgrzewam pełną łyżkę masła i dopiero wtedy wylewam masę. I teraz moja ulubiona część. Jak tylko zauważam, że spód omleta się usmażył (jakieś 2-3 minuty) podważam go łopatką i przechylając patelnię wlewam płynną masę z góry. I tak kilka razy. Tym samym mój omlet nabiera warstw, które uwielbiam podczas jedzenia rozrywać widelcem. 
Podczas smażenia będziecie musieli prawdopodobnie dokładać małe kawałeczki masła na patelnię, aby omlet się nie przypalił. A na koniec dobrze jest odwrócić go na drugą stronę.


Omlet puszysty - najpierw ubijam na sztywno pianę z białek ze szczyptą soli, potem dodaję żółtka i delikatnie choć szybko łączę składniki mikserem. Następnie tak samo postępuję z mąką a na końcu z mlekiem. Na patelni rozgrzewam dwie pełne łyżki masła i dopiero wtedy wylewam masę. Nakrywam patelnię pokrywką i co jakiś czas zaglądam, sprawdzając czy omlet nie przywarł. Jeśli potrzeba dokładam kawałeczki masła. Po kilku minutach spód na pewno jest zapieczony a góra ścięta więc przewracam omlet na drugą stronę.
Jeśli chcecie zrobić omleta z wkładką wrzućcie odpowiednio przygotowane składniki do płynnej masy, albo połóżcie na górze podczas smażenia. Polecam także omlety z powidłami lub miodem.
Smacznego!

Sos śmietanowy do sałaty/ogórków

Ten słodko-kwaśny sos jest idealny zarówno do sałaty jak i ogórków serwowanych jako surówka do obiadu. Osobiście go uwielbiam i znajduję coraz więcej jego zwolenników. 

Składniki:
mały kubeczek śmietany 12%
łyżka stołowa cukru
pół płaskiej łyżeczki kwasku cytrynowego
odrobina gorącej wody


Dodaję cukier do śmietany i mieszam. W odrobinie gorącej wody rozpuszczam kwasek (woda ma zaledwie zakryć kwasek). Wlewam ostudzoną wodę z rozpuszczonym kwaskiem do śmietany i mieszam. Odstawiam na chwilę, żeby śmietana zgęstniała i gotowe do podania.

Pamiętajcie, że sałatę najlepiej lekko posolić jakieś 15 minut przed polaniem sosem, gdyż dzięki temu troszkę zmięknie i będzie przyjemniejsza dla podniebienia. Natomiast ogórki dobrze jest doprawić i solą i pieprzem a dopiero potem sosem.